Vizită de studiu la Roma cu rețelele CIVINET Ungaria și CIVINET România
Săptămâna trecută, la Roma, membrii echipei Mobilissimus, Ráchel Surányi și Dragoș Hrițuleac, au reprezentat rețelele CIVINET din Ungaria și România la vizita de studiu internațională și forumul CIVITAS adresat politicianilor locali, care reunește rețelele CIVINET. Aceștia au condus o delegație din Hódmezővásárhely, Kecskemét (HU) și Alba Iulia, Timișoara, Brașov și Ploiești (RO).
Evenimentul de două zile a avut aproximativ 70 de participanți și s-a concentrat pe mobilitatea partajată incluzivă.
Prima zi a început cu prezentări în plen, urmate de prezentări ale reprezentanților CIVINET cu informații și inițiative interesante despre utilizarea mobilității partajate în regiunile lor, iar apoi s-a trecut la sesiuni interactive în grupuri mici, în care participanții au putut discuta despre provocări și oportunități – din diverse perspective (politici, guvernanță, infrastructură, comportament).
Ce va încuraja mai multe persoane să utilizeze aceste servicii în diferite orașe din Europa? Cum pot fi acestea făcute și mai incluzive și accesibile pentru diverse grupuri care sunt dezavantajate în diferite moduri (de exemplu, femei, persoane cu statut socio-economic mai scăzut, persoane cu mobilitate redusă, etc.)? Au căutat răspunsuri la aceste întrebări și au încercat să găsească soluții.
Ziua 1
Printre principalele probleme se numără faptul că planificarea serviciilor de transport partajat
- se află în mare parte în mâinile unor bărbați din clasa de mijloc care nu au pregătire în domeniul planificării soluțiilor inclusive de mobilitate,
- nu este susținută de guvern în majoritatea municipalităților și nici încurajată de legislație,
- favorizează utilizatorii de servicii digitale și
- este adesea disponibilă doar în zone care sunt deja relativ bine deservite de transportul public, astfel încât nu concurează (doar) cu mașinile.
Pentru a promova mobilitatea partajată, avem nevoie de
- mai multe campanii de conștientizare,
- o infrastructură bine dezvoltată,
- o cultură a mobilității în care toată lumea se simte în siguranță și
- colectarea de date pentru a crea măsuri clare care pot atrage potențiali utilizatori.
A doua zi a început cu o sesiune de postere, în cadrul căreia fiecare echipă a prezentat rezultatele obținute în ziua precedentă, urmată de o masă rotundă la care au participat reprezentanți ai furnizorilor de servicii de mobilitate partajată din Roma, iar evenimentul s-a încheiat cu o vizită pe teren. Turul s-a desfășurat pe trei trasee diferite: două cu bicicleta și unul pe jos. Aici, ghizii ne-au arătat șantierele de interes din perspectiva transportului (de exemplu, piste pentru biciclete).
Ziua 2
Fotografie: Ráchel Surányi