SAJTÓKÖZLEMÉNY
2019. június 27-28-án egy új közép-európai együttműködési projekt indult útjára a németországi Lipcsében. Városi önkormányzatok, közösségi közlekedési vállalatok, egyetemek és fenntartható mobilitási szakértők fogtak össze, hogy energiahatékonysági beavatkozásokat és a megújuló energiaforrások hasznosítási lehetőségeit teszteljék a közösségi közlekedési rendszerek területén.
INTERREG EfficienCE
Az EfficienCE együttműködési projektet az Interreg CENTRAL EUROPE program finanszírozza, melynek célja a régió szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése. A legtöbb közép-európai város kiterjedt közösségi közlekedési rendszerrel rendelkezik, melyek az alacsony szén-dioxid-kibocsátású mobilitási szolgáltatások alapját képezhetik. A régióban az ingázók mintegy kétharmada tömegközlekedést használ. A közösségi közlekedési infrastruktúrában az energiahatékonyság növelésére és a megújuló energiaforrások arányának növelésére irányuló intézkedések így különösen nagy hatással lehetnek a CO2-kibocsátás csökkentésére.
A projekt ezt úgy kívánja elérni, hogy tervezési és finanszírozási stratégiák és cselekvési tervek kidolgozásával, kísérleti projektek végrehajtásával, eszközök és képzések kidolgozásával támogatja az önkormányzatokat, a közösségi közlekedési megrendelőket és szolgáltatókat az alacsony szén-dioxid-kibocsátású infrastruktúrák tervezésében és működtetésében. Az EfficienCE kísérleti projektjei között megvalósul például új típusú, könnyű napelemek alkalmazása metróállomások világítási rendszereinek, liftjeinek és mozgólépcsőinek áramellátására; meglévő közösségi közlekedési áramellátási infrastruktúra más elektromos járművek töltésére való alkalmassá tétele; illetve elektromos közösségi közlekedési rendszerek puffertárolókkal való kiegészítése a csúcsterhelések kiegyensúlyozása és ezáltal az energiahatékonyság növelése érdekében. A projektpartnerek Közép-Európa-szerte megosztják majd a projekt eredményeit és tapasztalatait, valamint az energiahatékonysági beavatkozások terén összegyűjtött ismereteket és jó gyakorlatokat.
Hét országból tizenkét partner, köztük hét közösségi közlekedési megrendelő és szolgáltató dolgozik együtt három éven át, hogy kihasználja az ágazat kiaknázatlan lehetőségeit, és hozzájáruljon az EU Fehér könyvének céljaihoz: a közlekedési eredetű üvegházgáz-kibocsátás 60 százalékos csökkentéséhez 2050-ig, és a hagyományos üzemanyagokkal hajtott gépkocsik használatának felére csökkentéséhez a városi közlekedésben 2030-ig.
A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap keretében finanszírozott Interreg CENTRAL EUROPE Program támogatásával valósul meg.
A projekt számokban
- 12 projektpartner
- 7 ország
- 2,4 millió euró projektköltségvetés
- 2,0 millió euró ERFA támogatás
- 29 eredménytermék
- A projekt időtartama: 2019. április 1 – 2022. március 31.
Projektpartnerek
- Lipcse Város, Digitális Város Osztály (vezető partner)
- Lipcsei Közlekedési Vállalat (LVB)
- Wiener Linien
- BKK Budapesti Közlekedési Központ
- Gdyniai Trolibusz-közlekedési Vállalat (PKT)
- Gdański Műszaki Egyetem
- Maribor Önkormányzata
- Maribori Egyetem
- Pilsen Városi Közösségi Közlekedési Vállalat (PMDP)
- Bergamo Önkormányzata
- Redmint
- Mobilissimus